Jak karmić szczeniaka?

Szczeniaki są niezwykle energiczne i żywiołowe, a do tego bardzo szybko się rozwijają. Potrzebują więc odpowiedniej ilości budulca, który umożliwi im prawidłowy wzrost. Pierwszy pokarm małego psiaka to oczywiście mleko matki, jednak z czasem należy wprowadzić do jego diety również pokarmy stałe. Kiedy warto zacząć? Jakie porcje podawać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących żywienia szczeniaka znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Kiedy wprowadzać do diety psa pokarmy stałe?

Mleko psiej mamy przestaje wystarczać szczeniakowi około czwartego tygodnia życia. W tym momencie należy zacząć wprowadzać do jego jadłospisu dodatkowy pokarm w postaci karmy mokrej oraz karmy suchej. Warto pamiętać, że w mleku znajduje się aż 9% tłuszczu oraz 8% białka, co oznacza, że pokarm stały podawany szczeniakowi powinien być wysokotłuszczowy oraz wysokobiałkowy.

Nie bez przyczyny producenci karmy dla psów tworzą specjalne odmiany pokarmu dla szczeniaków. Zawierają one bowiem często nawet do 400 kcal więcej w porównaniu do karm dla dorosłych psów. Pamiętaj o tym, że karma dla szczeniąt powinna zawierać co najmniej 25% białka w suchej masie karmy.

 

Odsadzenie – na czym polega?

Mleko mamy jest dla psiaka jedynym i w pełni wystarczającym pokarmem, ale jak pisaliśmy wcześniej, zaczyna on interesować się innym jedzeniem około czwartego tygodnia życia. Zwykle w tym czasie chętnie podchodzi do miski psiej mamy, zaczyna ją wąchać, a nawet wylizywać. Dla właściciela jest to sygnał do tego, że można zacząć podawać szczeniakowi pokarmy stałe. Nie jest to jednak moment, kiedy całkowicie odstawia się zwierzaka od mleka mamy. Ten czas następuje nieco później, gdy psiak skończy osiem, a nawet dziesięć tygodni i nazywa się go odsadzeniem. Wtedy też matka przestanie już tak chętnie podawać mleko psiakowi, gdyż z dnia na dzień będzie miała go po prostu coraz mniej.

 

Jak wprowadzać pokarm stały do diety szczeniaka?

Najważniejsza przy wprowadzaniu nowych pokarmów do diety małego psiaka jest ostrożność. Należy pamiętać, że szczeniak ma bardzo wrażliwy żołądek, dlatego w przypadku zbyt gwałtownego rozszerzania diety, zwierzak może reagować biegunką. Zadbaj więc o to, by pierwsze posiłki były podawane naprzemiennie z mlekiem matki. Niech na początku będzie to 1/5 porcji pokarmu, kolejnego dnia 1/4 i tak dalej, aż w końcu będziesz mógł podać szczeniakowi pełną porcję stałego pokarmu. Ważne też, by karma dla psa miała konsystencję papki. Rozwodnij zatem suchą oraz mokrą karmę, zanim podasz ją psiakowi. 

 

Dieta szczeniaka – co powinno się w niej znaleźć?

Jak wcześniej wspominaliśmy, w diecie szczeniaka powinna znaleźć się odpowiednia dawka tłuszczów i białek. Warto pamiętać, że tłuszcz jest nie tylko źródłem energii, ale również źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju psa. Mowa przede wszystkim o kwasie linolowym, czyli jednym z kwasów omega-6. W diecie małego psiaka powinno się go znaleźć 250 mg na kilogram masy ciała. Drugi z nich to DHA, czyli organiczny związek chemiczny, który pochodzi z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Wspomaga on rozwój wzroku, słuchu oraz mózgu. Kluczowym składnikiem w jadłospisie szczeniaka jest także arginina, która doskonale wpływa na odporność i reguluje stężenie hormonu wzrostu oraz wapń i fosfor. Te dwa składniki są bardzo ważne dla wzrostu szczeniaka.

Choć dla niektórych może wydawać się to oczywiste, na pewno nie zaszkodzi o tym wspomnieć. Bardzo ważnym składnikiem diety psiaka jest woda, która jest niezbędna w procesie przemiany materii. Zadbaj więc o to, by szczenię miało stały dostęp do świeżej wody. Pamiętaj również o tym, że po odstawieniu od matki piesek nie pije już mleka, dlatego nie podawaj mu np. mleka krowiego, gdyż zwierzak nie będzie w stanie go strawić.

 

Kiedy szczeniak powinien przejść na pokarm dla psów dorosłych?

Częstym problemem posiadaczy psów jest trudność z wyczuciem momentu, kiedy należy przejść na pokarm dla psów dorosłych. Należy pamiętać, że nie wolno tego zrobić ani za wcześnie, ani za późno. Karmienie dorosłego psa karmą dla szczeniaków może bowiem prowadzić do otyłości, gdyż pokarm przeznaczony dla małych psiaków jest znacznie bardziej kaloryczny. Wprowadzanie karmy dla dorosłych psów zbyt wcześnie może się natomiast skończyć tym, że szczeniak będzie miał niedobory witamin i minerałów.

Jeśli zatem jesteś właścicielem małego pieska, który w dorosłości osiąga wagę maksymalnie 9 kg, karmę dla dorosłych psów możesz wprowadzić do jego diety, kiedy skończy rok. Psy średnie, czyli takie do 22 kg stają się dorosłe w wieku 13-15 miesięcy. Zaś psy duże, czyli ważące ponad 22 kg określa się dorosłymi w wieku 18-24 miesięcy. Wtedy też można zmienić jego żywienie i zacząć podawać mu karmę dla dorosłych psów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl